tehničke osobine oraha orah-drvo-01

Tehničke osobine oraha su opisane u sledećem tekstu:

ORAH (Juglans regia L.)

Areal rasprostranjenja oraha je srednja, zapadna i južna Evropa, a kultiviše se i u Maloj Aziji, severnoj Africi, severnoj Indiji i Kini. Njegova visinska rasprostranjenost u srednjoj Evropi je do 850 m/nv, a u južnoj Italiji raste čak i do 1800 m/nv. Stabla oraha mogu biti stara i preko 100 godina.

Orahova stabla uglavnom dostižu visinu do oko 25 m. Dužina debla je do 8 m, a prečnik najčešće do 1 m, retko veći. Krošnja oraha je vrlo široka, ovalna, sa dosta debelih grana. Kora debla je u mladosti glatka, svetlosiva, a kasnije uzdužno ispuca.

Orah je jedričava vrsta drveća. Beljika je sivo-bela i uska, srčevina je tamno-smeđa do crno-smeđa, većinom sa tamnim trakama. Sirovo drvo miriše na kožu. Prstenovi prirasta su markantni, relativno široki i koncentrični, traheje su difuzno-porozno raspoređene i krupne, vidljive. Trake drveta su tanke i niske, homo i heterocelularne i teško vidljive. Aksijalni parenhim je unilateralan i zonalno difuzan.

Gustina orahovine iznosi: u apsolutno suvom stanju – 640, u prosušenom – 680, a u sirovom stanju do 1100 kg/m3. Poroznost orahovine je oko 57%. Ukupna linearna utezanja iznose: aksijalno 0,5%, radijalno 5,4% i tangencijalno 7,5%. Ukupno zapreminsko utezanje je od 13,4 do 14,0%, a specifično zapreminsko utezanje od 0,25 do 0,45%.

Drvo oraha se dobro ljušti, seče, rendiše i brusi. Zahteva lagano sušenje. Dobro se lepi. Površinski se dobro obrađuje, dobro se bajcuje, lakira i boji. Orahovina se upotrebljava za proizvodnju sečenog i ljuštenog furnira, zatim u proizvodnji nameštaja i za unutrašnje oblaganje objekata, za proizvodnju panel ploča i parketa. Orahovina se takođe koristi kao specijalno drvo za tokarenje i intarziju, zatim za proizvodnju muzičkih instrumenata, za proizvodnju kundaka za puške i u druge svrhe.